Jeśli nie wierzysz w anioły, ...powinieneś spędzić trochę czasu na szpitalnej izbie przyjęć. Dowiesz się wtedy, że anioły naprawdę istnieją. Niektóre z nich są pielęgniarkami, garstka jest lekarzami, a wielu to tak zwani "zwykli ludzie". .Czasem trzeba się im bardzo mocno przyjrzeć, żeby dostrzec ich skrzydła, jak w przypadku odzianej w wykrochmalony strój przełożonej pielęgniarek Virginii Granger. Jej serce pełne współczucia kryje się za stalowym spojrzeniem, które w jednej chwili potrafi uciszyć wojowniczo nastawionego pacjenta. . Czasem wywołują na twarzy szeroki uśmiech, tak jak William Purvis - znany też jako "Max Bruiser"- zawodowy zapaśnik, który ląduje na izbie przyjęć po starciu z nieoczekiwanym przeciwnikiem. .Innym razem musimy zasłaniać twarz, by nie oślepił nas bijący od nich blask, jak w zetknięciu z chorującą na astmę Macey Love, której determinacja w okazywaniu miłości dwóm wnuczkom, które ma pod opieką - a przy okazji każdemu innemu, kogo napotka - przejawia się w jej jaśniejącym uśmiechu. Czytając te prawdziwe historie - z których jedne skłaniają do przemyśleń, inne po prostu są piękne, a inne emocjonujące - będziesz w stanie doświadczyć radości i zmagań ludzi, takich jak my. Wraz z bohaterami tych opowieści możesz zajrzeć w głąb własnego serca, szukając odpowiedzi na to, jak odnaleźć pokój i łaskę w ciemności i jak dobrze żyć w światłości.
UKD:
614.25#:929-051(73)A/Z"1945/..."
UWAGI:
Na okł.: Autentyczne inspirujące historie spisane przez lekarza izby przyjęć. Na s. tyt. błędna pisowania tytułu.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji, od których zależy życie. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym dziennie zarabiasz mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się więc z bliskimi i przyjaciółmi. i witaj w świecie lekarza stażysty! Spisywana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i przepracowanych weekendach książka komika i byłego lekarza Adama Kaya to szczery do bólu opis jego walki na pierwszej linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Z zabawnych, przerażających i wzruszających zapisków Kaya dowiecie się wszystkiego, co chcieliście wiedzieć (i czego wolelibyście nie wiedzieć) o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Uwaga! Lektura tej książki może pozostawić blizny!
UKD:
614.25#:929-051(410)"20" A/Z
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000002 od dnia:2020-12-22 Wypożyczona, do dnia: 2021-02-20
Opowiedziane przez wybitnych polskich lekarzy prawdziwe historie pacjentów, którzy wbrew najgorszym rokowaniom wrócili do zdrowia. Pacjent chory na nowotwór tak rozległy, że nie udało się usunąć go w całości. Nie dawano mu żadnych szans na wyzdrowienie. Minęło trzydzieści lat. Pacjent cieszy się znakomitym zdrowiem. Mężczyzna cierpiący na bóle mięśni i stawów całe dnie spędzał w szpitalnym łóżku. Pewnego dnia podczas obchodu lekarskiego, na prośbę lekarza wstał i... zaczął chodzić. Kasia, chora na bardzo rzadką odmianę nowotworu. Mimo leczenia choroba postępowała, przynosząc cierpienie i odbierając nadzieję... Kasia wyzdrowiała. Po trzech latach została mamą zdrowej córeczki. Kilkumiesięczne dziecko trafiło na stół operacyjny w stanie beznadziejnym. Nieoznaczalne ciśnienie i ogromny guz w miejscu serca... Po dziesięciu dniach chłopczyk, zdrowy, wrócił do domu.
UKD:
614.25(438):929-051A/Z
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Książka odsłania kulisy wielu trudnych decyzji jednego z najbardziej znanych kardiochirurgów w Europie. Religa po raz pierwszy mówi szczerze o życiu, wieloletniej walce z rakiem, nieuchronnej śmierci i dramatycznych początkach kardiochirurgii w Polsce. Poznajemy kulisy pierwszego udanego przeszczepu serca. Zbigniew Religa tłumaczy również swoje polityczne wybory, zdradza, w jaki sposób został namówiony do objęcia stanowiska w rządzie PiS. Przedstawia też historię zatrzymanego przez CBA doktora Mirosława Garlickiego. Istotnym elementem książki są wypowiedzi osób, które znały Profesora w różnych okresach życia. To jedyne miejsce, gdzie obok siebie występuja: Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa i Jarosław Kaczyński.
UKD:
614.25A/Z:616.12-089](438)"1944/..."
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Bogumił Korzyński rozpoczyna pracę w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Jest rok 1850. Siedem lat wcześniej świat odrzuca Horacego Wellsa i jego wynalazek - znieczulający eter - doprowadzając nieszczęsnego dentystę do szaleństwa i samobójczej śmierci. W tym samym roku pod kołami pociągu ginie Gustav Michaelis, bezskutecznie próbujący wprowadzić zasady aseptyki na sale porodowe. Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najlepszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację i nie zabić przy tym pacjenta. Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której ani żona, ani jej powszechnie szanowana rodzina lekarska nie mają pojęcia. W codziennej praktyce i korespondencji ze światowymi autorytetami medycznymi towarzyszy mu zafascynowana medycyną i znająca języki szwagierka Augusta, która marzy, żeby zostać lekarką. Tymczasem zawód ten jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety nie mają wstępu na uniwersytety. Nobliwa kadra medyczna jest niechętna wszelkim reformom. Augusta znajduje jednak sposób, żeby wedrzeć się do zamkniętego dla kobiet grona uczniów Hippokratesa.
UKD:
821.162.1-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000957 od dnia:2021-01-19 Wypożyczona, do dnia: 2021-03-20
Podczas pierwszej sekcji zwłok w podziemnym prosektorium Irka nie myślała ani o okupowanej Warszawie, ani o tym, że ryzykuje życiem, ucząc się w tajnej Akademii Medycznej. Najbardziej na świecie chciała zostać lekarzem. Jednak wojna to nie jest dobry czas na studia. Kiedy Warszawę ogarnie zawierucha Powstania, świeżo zdobyta wiedza medyczna okaże się niezbędna. Studentka medycyny będzie zaszywać rany postrzałowe, wyjmować kule, amputować nogi i patrzeć w oczy setkom umierających. I przekona się, że wojna to nie jest dobry czas na słabość. Wojna to też najgorszy czas na miłość. A ona jak na złość właśnie wtedy uderza najmocniej. Jak być lekarzem w czasie Powstania, gdy pozostaje tylko bezradność? Jak pozwolić sobie na miłość, kiedy świat wokół płonie nienawiścią? Opowieść inspirowana prawdziwą historią doktor Ireny Ćwiertni, napisana na podstawie jej pamiętników z czasów studiów, okupacji i Powstania Warszawskiego.
UKD:
821.162.1-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000031 od dnia:2021-01-11 Wypożyczona, do dnia: 2021-03-12