Nie powinienem był wracać na wyspę, a jednak wróciłem - bohater Burzy, Andreas, po śmierci przybranego ojca odwiedza wyspę u wybrzeży Norwegii, gdzie spędził dzieciństwo i dorastał. Uporządkowania wymaga nie tylko dom, ale i wspomnienia. Wiele w nich pytań i niejasności: kim byli rodzice, dlaczego tak nagle zniknęli, co było przyczyną ucieczki jego siostry Minny? Po latach Andreas odnajduje tę samą społeczność wyspy, niechętną wobec obcych i strzegącą swoich tajemnic. jedna z nich to nazistowskie związki dawnego właściciela, zapamiętałego botanika i eksperymentatora, założyciela robotniczej kolonii i sanatorium, w którym przeprowadzano dziwne doświadczenia, również na dzieciach. Sem-Sandberg, znany z mistrzowskiego budowania fabuł z wydarzeń rzeczywistych, sięga i tu do historii. Opowiadając o wyspie, tworzy na jej niewielkiej przestrzeni i w zmieniających się planach czasowych świat, który pochłania czytelnika, zafascynowanego tajemnicą od pierwszej do ostatniej strony książki.
UKD:
821.113.6-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 001432 od dnia:2021-01-11 Wypożyczona, do dnia: 2021-03-12
REZERWACJE:
CZY UWZGLĘDNIĆ PRZY WYDRUKU?
Biblioteka w Czosnowie
Cicha pomoc dla nazistów : [tajna działalność byłych SS-manów i neonazistów]
Tyt. oryg.: "Stille Hilfe für braune Kameraden ".
AUTOR:
Schröm, Oliver
POZ/ODP:
Oliver Schröm, Andrea Röpke ; tłumaczyła Anna Maria Władyka.
Dod. do tyt. z okł. Tyt. oryg.: Stille Hilfe für braune Kameraden : das geheime Netzwerk der Alt- und Neonazis : ein Inside-Report. Bibliogr. s. 281-290. Indeksy.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
CZY UWZGLĘDNIĆ PRZY WYDRUKU?
Biblioteka w Czosnowie
Dziecięcy płacz : Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945
"Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945 " Tytuł oryginału: "Did the children cry? : Hitler`s war against Jewish and Polish children, 1939-1945,".
Holokaust zarówno dzieci żydowskich, jak i polskich, był tak samo potworną zbrodnią wojenną. Za tę tezę prof. Richard C. Lukas był i nagradzany, i piętnowany. W swojej książce opisuje wojenne losy dzieci polskich i żydowskich. Bazując na zebranych świadectwach oraz zestawiając fakty i statystyki, ukazuje tragiczny los młodych ludzi tak samo skazanych na eksterminację. Może z innych przyczyn, może realizowaną inaczej, ale zdecydowanie w jednym celu: likwidacji perspektyw rozwoju narodu - tak żydowskiego, jak polskiego. W kolejnych rozdziałach przygląda się rozmaitym aspektom życia dzieci podczas wojny: w trakcie niemieckiej napaści, podczas deportacji, w obozach koncentracyjnych, poddanych germanizacji, działających w ruchu oporu, ukrywających się. Na koniec proponuje swoiste rozliczenie z postwojennej perspektywy. Równie wstrząsające są dalsze losy "wojennych" dzieci. Wiele z nich zostało bardzo okaleczonych - przez trudne doświadczenia, utratę domu, bliskich, ale też przez pranie mózgu w ramach germanizacji. Po wojnie musiały odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości komunistycznej Polski czy uwarunkowań emigracji.
"Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945 " Tytuł oryginału: "Did the children cry? : Hitler`s war against Jewish and Polish children, 1939-1945,".
Jest 24 listopada 1947 roku. W gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie zbiera się Najwyższy Trybunał Narodowy, który ma sądzić nazistowskich zbrodniarzy. Proces uważnie śledzą byli więźniowie obozów koncentracyjnych, a także polskie i międzynarodowe media. Na salę wprowadzani są kolejni oskarżeni. Wśród nich brakuje jednak Johanny Langefeld - byłej nadzorczyni obozów w Ravensbrüclk i Auschwitz-Birkenau. Oskarżona uciekła. Kilka lat później zaczną chodzić słuchy, że ktoś pomógł jej uciec. Polskę obiegną relacje tak nieprawdopodobne, że trudno będzie dać im wiarę. Bo czy naprawdę mogło być tak, że Johannę Langefeld uwolniły z więzienia na Montelupich dawne więźniarki Ravensbrück? Ofiary miałyby uratować kata? Takie rzeczy się przecież nie zdarzają.
Trzecia po bestsellerowych "Żydach" i "Sowietach" książka z niepoprawnego politycznie cyklu autora "Obłędu `44" i "Paktu Ribbentrop-Beck". W Niemcach Piotr Zychowicz jak zwykle zmusza czytelnika do przemyślenia i ponownej oceny spraw - jak nam wmawiano - nie podlegających dyskusji. Burzy mit Hitlera ultraprawicowca, w rzeczywistości zatwardziałego lewaka. Pisze o fatalnych błędach Niemców we wschodniej Europie, gdzie początkowo witani jak wyzwoliciele, swoją ludobójczą polityką zaprzepaścili szansę na błyskawiczne pokonanie Sowietów. Szuka źródeł niemieckiego rasizmu w południowej Afryce i spiera się z Davidem Irvingiem, historykiem skazanym za negowanie Holokaustu. Pisze o Polakach w Afrikakorps, domu publicznym w Auschwitz oraz o hinduskich esesmanach. Prowadzi czytelnika przez pola bitew i obozy śmierci, zagląda do gabinetów nazistowskich ideologów i sztabów sił zbrojnych. A nade wszystko zastanawia się, jak do tego wszystkiego mogło dojść.
Polski bohater więziony miesiącami przez własnych rodaków. Dzień i noc w towarzystwie mordercy, kata warszawskiego getta, generała SS Jürgena Stroopa. "Do widzenia, Herr Moczarski, do zobaczenia niedługo u św. Piotra!" - mówi Stroop na pożegnanie, idąc na egzekucję. Czy można sobie wyobrazić podobną sytuację? Taki sam wyrok, wyrok śmierci, wydany na bezlitosnego nazistę i bohatera Armii Krajowej przez Polskę Ludową? Chociaż oprawcy w więzieniu mokotowskim mają wyjątkową wyobraźnię - poddają Moczarskiego 49 rodzajom tortur - on sam również wpada na oryginalny pomysł. Zachęca nazistę do szczerych zwierzeń. Zapamiętuje wszystko. Dziś możemy czytać jedną z najważniejszych rozmów, jakie kiedykolwiek się odbyły. To rozmowa śmiertelnych wrogów w celi śmierci. Różnica między nimi jest taka, że tylko jeden z nich dostał sprawiedliwy wyrok.
UKD:
94(100)"1939/1945"#:341.322.5#:929-052(430)"19" St ...
UWAGI:
Zawiera aneksy Indeks
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni